Paieškos sistemos

Populiariausios informacijos paieškos internete sistemos:

   Interneto paieškos sistemos leidžia vartotojui ieškoti reikalingos informacijos pagal jo paties įvestus pagrindinius žodžius (raktus), apibūdinančius jį dominančią sritį.

  Tokių paieškos sistemų yra daug, jos skiriasi savo sudėtingumu, paieškos organizavimo principais. Populiariausios sistemos yra Google, Yahoo, AltaVista, Netsprint, LithuaniaONLine.

Google

Ši interneto paieškos sistema www.google.lt  atlieka paiešką ne tik interneto puslapių pavadinimuose (kaip kai kurios paieškos programos), bet ir visame dokumentų tekste. Išskirtinis šios paieškos sistemos bruožas - bendravimas lietuvių kalba. Pradinis Google tinklapis atrodo taip:

Paprastoji paieška

  Norėdami įvesti užklausą, tiesiog įveskite keletą aprašančių žodžių ir paspauskite įvesties (Enter) klavišą (arba paspauskite "Google paieškos" mygtuką) - tuomet bus sudarytas tinkamų rezultatų sąrašas.

  Google, siekdamas aptikti puslapius, kurie yra tiek svarbūs, tiek ir atitinkantys jūsų užklausą, naudoja sudėtingą teksto sulyginimo sistemą. Pavyzdžiui, kai Google analizuoja puslapį, jis peržiūri ir tai, kaip kiti puslapiai, kuriuose yra nuorodų į šį puslapį, apibūdina jį. Google taip pat aukščiau pateikia puslapius, kuriuose užklausos žodžiai yra arčiau vienas kito.

Automatinės "and" („ir") užklausos

  Google pateikia tik tuos puslapius, kuriuose yra visi jūsų užklausos žodžiai. Tarp žodžių rašyti "and" nebūtina. Norėdami labiau apriboti paiešką, tiesiog įtraukite daugiau žodžių.

Neįtraukiami žodžiai

  Google nekreipia dėmesio į kai kuriuos dažnai vartojamus žodžius ir simbolius. Google automatiškai praleidžia tokius žodžius kaip "http" ir ".com", o taip pat kai kuriuos pavienius skaičius bei pavienes raides, nes šie žodžiai beveik niekada nepadeda susiaurinti užklausos, bet gali smarkiai sulėtinti paiešką.

  Jei norite, kad praleidžiami žodžiai būtų įtraukti į užklausą, naudokite "+" ženklą, palikdami prieš jį tarpą. (Taip pat galite naudoti "+" ženklą prieš frazes).

Matykite jūsų užklausos žodžius kontekste

Kiekviename Google paieškos rezultate yra viena ar daugiau ištraukų iš puslapio, kurios parodo, kokiame kontekste jūsų užklausos žodžiai vartojami tame puslapyje.

Žodžių šaknys

Siekiant pateikti tiksliausius rezultatus, Google nevykdo paieškos pagal žodžių šaknis arba su praleistais fragmentais. Kitaip tariant, Google ieško tiksliai taip, kaip juos įvedėte paieškos laukelyje. Įvedus "googl" arba "googl*", nebus ieškoma žodžių "googler" arba "googlin". Jei abejojate, įveskite visas formas, pavyzdžiui „katė" ir „katės".

Ar didžiosios raidės ir kirčio ženklai turi įtakos?

  Google paieška neatsižvelgia į didžiąsias ir mažąsias raides. Visos raidės, nesvarbu kaip įvestos, bus laikomos mažosiomis. Pavyzdžiui, žodžių google", "GOOGLE", ir "GoogLe" paieškos rezultatai bus vienodi.

  Pagal nutylėjimą, Google paieškoje taip pat neatsižvelgiama į kirčio ar diakritinius ženklus. Taigi žodžių (Muenchen) ir (München) paieška aptiks tuos pačius puslapius. Jei norite, kad tarp tokių žodžių būtų daromas skirtumas, naudokite "+" ženklą, pvz., (+Muenchen) arba (+München).

 
   
   
   
   
 

 
 

    Autorius  Lidija  Zaikina                                                                            Atnaujinta  2014-12-18